Suportul de curs Littérature française du Moyen Âge et de la Renaissance răspunde unor preocupări justificate ale studenţilor specializării Engleză-Franceză, pentru îmbogăţirea cunoştinţelor de literatură franceză a Evului Mediu şi a Renaşterii.
Se susține deschiderea către cultura franceză, prin exploatarea textului literar ce vizează literatura franceză de început, ceea ce stimulează înţelegrea abordării textului literar, precum şi creativitatea și libertatea de expresie. Lucrarea reprezintă, de asemenea, un caiet de lucru pentru curs şi seminar, destinat studenţilor din anul I, semestrul al II-lea. Suportul de curs cuprinde o introducere care prezintă structura socială, contextul istoric şi cultural al Evului Mediu şi al Renaşterii Urmează o prezentare a primelor texte apărute în literatura franceză, a poeticii medievale, ajungând treptat la fabliaux, teatrul în Evul Mediu, până la romanele lui Chrétien de Troyes, la trăsăturile şi operele literare reprezentative ale Renaşterii, prin operele lui Rabelais şi Montaigne.
La sfârşitul lucrării sunt inserate articole redactate în limba română de către autoarea prezentului suport de curs, referitor la literatura franceză a Evului Mediu şi Renaşterii, pentru a facilita accesul la cunoştinţe tuturor studenţilor specializării Engleză-Franceză, aceste articole fiind utile şi profesorilor care predau literatura română sau comparată, precum şi studenţilor filologi, în general.
|
|